Bolivijský levicový prezident Evo Morales Ayma (Ayma odkazuje na původ mezi indiány Aymary) si zřejmě potrpí na to, aby bylo vidět, o co vše se zasloužil. Viděli jsme např. ceduli upozorňující na jeho patronát nad zásobením několika zemědělských usedlostí pitnou vodou. V roce 2015 byl již potřetí zvolen do funkce. Záhy vyhlásil referendum, ve kterém se rozhodovalo, jestli poté bude smět kandidovat znovu, ačkoliv ústava to normálně nedovoluje. A protože Bolívie (ale ani Peru) nezná billboardy, kampaň vedou sami občané na zdech domů, jakož i na kamenech u silnic. Proto teď všude vídáme „Evo sí“ (Evo ano) (zejména na chudém venkově), nebo řidčeji „Evo no“ (Evo ne). Buď jak buď, referendum skončilo odpovědí „ne,“ a Evo už znovu kandidovat nebude.
V sousedním Peru zase v červnu proběhne druhé kolo prezidentských voleb. Prvním kandidátem bude Keiko Fujimori (čti fuchimori), dcera bývalého peruánského prezidenta japonského původu Alberta Fujimoriho, který si v současné době v Peru odpykává 25 letý trest za praktiky svého režimu z přelomu 80. a 90. let. Přitom Fujimoriho neoddiskutovatelným úspěchem byla likvidace maoistické teroristické organizace Světlá stezka a nastartování ekonomického růstu země po mizérii 80. let. V Peru lze nyní na každém rohu i kameni najít nápis Keiko.
Protikandidát je pro změnu polského původu a jmenuje se Pedro Pablo Kuczyńsky. Je tu snad nějaké stigma, které Peruánce nutí hledat si „vládce“ zahraničního původu?
Jihoameričtí fotbalisté často vystupují pouze pod křestním jménem, či dokonce přezdívkou. Vypadá to, že se to týká i politiků.
update cervenec 2016:
V druhem kole peruanskych prezidentskych voleb, konanem 5.6., nakonec zvitezil suchar PPK, coz je asi dobre, protoze z kampane Keiko tahl na sto honu tezky populismus. Po volbach byly titulni strany ruznych tydeniku plne emotivnich fotek Keiko s placem na krajicku. Ale nyni se v novinach pise, ze stary Alberto asi stejne dostane milost i od Kuczynskeho, tak se snad tolik nedeje…